JAK WALCZYĆ Z CELLULITEM - 5 NAJWAŻNIEJSZYCH KROKÓW

jak walczyć z cellulitem sprawdzone sposoby

Cellulit, czyli tak zwana skórka pomarańczowa dotyka większości kobiet i to nie tylko tych z nadwagą. Często pojawia się on na udach, pośladkach czy brzuchu osób bardzo szczupłych i młodych. Co jest zatem przyczyną powstawania cellulitu i jak się go pozbyć?

Co to jest cellulit?

Cellulit to schorzenie polegające na zaburzeniu procesów przemiany w tkance tłuszczowej. Z naczyń krwionośnych i limfatycznych przenika płyn, który zaczyna zalegać w komórkach tłuszczowych, powodując ich rozpychanie i twardnienie. W efekcie powiększone komórki tłuszczowe wrastają w przestrzenie pomiędzy splotami włókien, tworząc na powierzchni skóry widoczne gołym okiem wgłębienia i nierówności. 

Cellulit dotyka głównie kobiet i szacuje się, że boryka się z nim nawet 80-90% z nas. Za taki stan rzeczy w dużym stopniu odpowiadają żeńskie hormony płciowe, czyli estrogeny. Powodują one, że tkanka łączna jest mniej sprężysta, a organizm łatwiej gromadzi wodę. Dlatego nawet bardzo szczupłe osoby mające wysoki poziom estrogenu, mają tendencję do tworzenie się cellulitu. Do tego zła dieta, używki, mała aktywność fizyczna i cellulit zaczyna panoszyć się na naszym ciele. I chociaż skórka pomarańczowa to jedynie defekt kosmetyczny, lepiej jej nie ignorować. Zaniedbany cellulit przybiera bardziej zaawansowane formy, które mogą powodować ból i inne dolegliwości.

Etap 1

Cellulit nie jest widoczny gołym okiem, a zmiany można dostrzec jedynie w badaniu mikroskopowym. Drobne naczynia krwionośne ulegają zniszczeniu, w efekcie czego skóra staje się mniej dotleniona i odżywiona. Komórki tłuszczowe rosną i zbijają się w niewielkie grupy, włókna kolagenowe i elastynowe ulegają rozpadowi.

Etap 2

Cellulit jest widoczny dopiero po ściśnięciu skóry lub napięciu mięśni. Pojawiają się pierwsze widoczne popękane naczynka. Temperatura w tkance łącznej rozkłada się nierównomiernie, zaburzony zostaje przepływ krwi. W przestrzeni międzykomórkowej pojawia się coraz więcej limfy, co skutkuje obrzękiem i powstawaniem zmian w tkance łącznej wokół komórek tłuszczowych.

Etap 3 

Wgłębienia i nierówności są widoczne gołym okiem, a przy ucisku skóry może być odczuwalny ból. Włókna kolagenowe i elastynowe stają się coraz grubsze, zaczynają otaczać naczynia krwionośne, co powoduje zaburzenia krążenia. Komórki tłuszczowe zbijają się w grudki.

Etap 4

Cellulit przyjmuje formę "leopardziej skóry", na której widoczne są duże uwypuklone zmiany i stwardnienia. Pojawiają się ciemne przebarwienia, które są oznaką niedokrwienia. Odczuwalne są dolegliwości bólowe spowodowane nieprawidłowym funkcjonowaniem komórek tłuszczowych, tkanki łącznej i naczyń krwionośnych. Przerośnięte włókna kolagenu zmieniają się w twarde guzy, które uciskają nerwy i naczynia krwionośne.

źródło


Jak walczyć z cellulitem?

Nowy Rok to idealny czas aby postawić sobie nowe cele i o siebie zadbać. Walka z cellulitem nie jest łatwa, a efektów nie zobaczycie po paru dniach. Jeśli więc chcecie cieszyć się gładkim i jędrnym ciałem w okresie wiosenno-letnim , to walkę należy rozpocząć już teraz. 

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych podczas próby pozbycia się pomarańczowej skórki jest to, że nie działamy wielokierunkowo. Zazwyczaj skupiamy się na samej skórze, ograniczając się jedynie do wklepywania drogich specyfików. W efekcie nie widzimy praktycznie żadnych rezultatów, bo cellulit jak był tak jest nadal. 

Skuteczne pozbycie się cellulitu jest możliwe, wymaga jednak systematyczności i walki zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Oto 5 najważniejszych kroków, które zastosowane jednocześnie na pewno przyniosą zadowalające efekty:

Odpowiednia dieta

Jedną z przyczyn powstawania cellulitu jest zła dieta. Jeśli więc chcesz pozbyć się tego defektu musisz zmienić swoje nawyki żywieniowe. Ogranicz spożywanie soli, cukru, alkoholu i kawy. Postaw za to na produkty bogate w kwasy Omega-3 i Omega-6 tj. ryby morskie, orzechy, oliwa z oliwek, nasiona i ziarna. Dostarczaj organizmowi odpowiednich dawek witamin z grupy B, które znajdziesz w jajkach, drożdżach czy kiełkach zbóż. Zadbaj aby w Twojej diecie było 5 porcji świeżych owoców i warzyw dziennie. Zobacz przepisy na pyszne koktajle, które detoksykują i likwidują cellulit TUTAJNawodnienie organizmu

Picie odpowiedniej ilości wody, szczególnie takiej z dodatkiem świeżych owoców pomaga oczyścić organizm z toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. Detox water ma szereg dobroczynnych właściwości, a jedną z nich jest pomoc w redukcji cellulitu. Więcej o detox water przeczytacie TUTAJ.Pielęgnacja ciała

Odpowiednia pielęgnacja odgrywa niezwykle ważną rolę w terapii antycellulitowej. Chodzi o to aby skórę ujędrnić oraz poprawić mikrokrążenie, które odpowiada za jej właściwe dotlenienie i odżywienie. Wystarczy poświęcić kilka minut dziennie rozpoczynając zabieg od naprzemiennego chłodnego i ciepłego prysznica, potem można wykonać peeling kawowy (zobacz jak zrobić), a na zakończenie nałożyć balsam antycellulitowy. Peeling ciała wykonujemy nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu, możemy też zastąpić go szczotkowaniem ciała na sucho, które daje rewelacyjne efekty ZOBACZ.

Wybierając balsam antycellulitowy warto sięgnąć po taki o naprawdę dobrym składzie. Efektywny specyfik na skórkę pomarańczową powinien zawierać przynajmniej 2-3 z poniższych składników:
- kofeina
- wyciąg z miłorzębu japońskiego
- wyciąg z ananasa
- wyciąg z grejpfruta
- karnityna
- retinol
- ekstrakt z żeń-szenia
- algi


Masaż

Masaż jest jedną z najskuteczniejszych metod walki z cellulitem. Najlepsze efekty dałaby seria kilkunastu profesjonalnych masaży np. bańką chińską. Jeśli jednak nie możecie sobie na to pozwolić, to codziennie masujcie problematyczne miejsca podczas nakładania balsamu antycellulitowego. Wystarczy przez kilka minut dosyć intensywnie i energicznie nacierać skórę, poruszając się zawsze od dołu ku górze, tak aby skóra stała się rozgrzana i lekko zaróżowiona.

Aktywność fizyczna

Na powstawanie cellulitu bardziej narażone są osoby, które prowadzą mało aktywny tryb życia. Jeśli więc chcesz się go pozbyć, musisz się ruszać. Nie chodzi jednak o to, aby od razu zapisywać się na siłownię i intensywnie ćwiczyć. W walce z cellulitem świetnie sprawdza się jazda na rowerze, basen, długie spacery. Najważniejsze aby robić to regularnie, minimum 3 razy w tygodniu. Zwiększona aktywność fizyczna pomaga pozbyć się toksyn, usprawnia krążenie krwi i limfy oraz zmniejsza tkankę tłuszczową, dzięki czemu redukuje też cellulit.

Jak widzicie, aby pozbyć się cellulitu musicie walczyć na wielu frontach, gdyż tylko to pozwoli osiągnąć zadowalające rezultaty. Nie wiem ja Wy, ale ja w Nowym Roku wypowiadam wojnę cellulitowi :)

Aby być na bieżąco polub blog na FB:
Dziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.