ZDROWE ZAMIENNIKI CUKRU, CZYLI CZYM SŁODZIĆ ABY SOBIE NIE ZASZKODZIĆ?

co zamiast cukru

Nie od dziś wiadomo, że biały cukier to puste kalorie i samo zło, dlatego trzeba się go wystrzegać. Eliminacja cukru z diety nie oznacza jednak, że musimy całkowicie zapomnieć o słodkich potrawach czy deserach. Zresztą chyba większość z nas nie wyobraża sobie życia bez słodkich przekąsek. Na szczęście na rynku jest całkiem sporo "zdrowych" i zupełnie naturalnych zamienników cukru, które nie mają negatywnego wpływu na nasz organizm i które pozwolą nam utrzymać ładną sylwetkę.


KSYLITOL - inaczej zwany cukrem brzozowym jest to naturalny słodzik produkowany z brzozy lub kukurydzy. Wyglądem i smakiem przypomina zwykły cukier, ale posiada aż 14-sto krotnie niższy indeks glikemiczny, dzięki czemu bardzo powoli podnosi poziom glukozy we krwi. Z tego względu jest polecany diabetykom oraz osobom, które chcą zredukować masę ciała. Ksylitol w porównaniu do zwykłego cukru ma też o 40% niższą kaloryczność, a do tego działa bakteriobójczo przeciwdziałając zapaleniu dziąseł i powstawaniu próchnicy. Wpływa także na przyswajanie wapnia i poprawę mineralizacji kości, dzięki czemu chroni przed osteoporozą. Niestety ksylitol nie jest pozbawiony wad. W mniejszych ilościach jest zupełnie bezpieczny, jednak w większych może powodować podrażnienie układu pokarmowego i biegunkę. Zalecana dzienna dawka ksylitolu to 15 g czyli 3 łyżeczki. Kolejną wadą jest cena, która znacznie przewyższa cenę zwykłego cukru. Niemniej ksylitol staje się coraz bardziej popularny i można go dostać niemal w każdym sklepie, nie tylko w tym ze zdrową żywnością. Osobiście kupuję ksylitol w dyskontach typu Lidl czy Biedronka, gdzie opakowanie 250 g kosztuje 7-8 zł, a więc cena jest naprawdę dobra.

ERYTROL - to jeden z najzdrowszych słodzików. Pozyskiwany jest zazwyczaj z gliceryny odpadowej powstającej przy wytwarzaniu biopaliw. Jego indeks glikemiczny wynosi 0, a więc jest zupełnie bezpieczny dla diabetyków. Ponadto erytrol jest niemal tak samo słodki jak cukier, ale posiada 10 razy mniej kalorii. Podobnie jak ksylitol ogranicza powstawanie próchnicy, a także chroni organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Erytrol nie jest metabolizowany przez organizm i ulega wydaleniu wraz z moczem w niezmienionej formie, dzięki czemu nie powoduje wzdęć czy biegunki. WHO uważa erytrol za całkowicie bezpieczny słodzik, który można spożywać nawet w dużych ilościach. Erytrol jest nieco tańszy od ksylitolu, ale trudniej go dostać. Aby go zdobyć trzeba udać się do dobrze wyposażonego sklepu ze zdrową żywnością lub zamówić zapas przez internet.

STEWIA - to naturalna substancja słodząca uzyskiwana z rośliny Stewia rebuadiana. Jest około 30 razy słodsza niż cukier i ma 0 kalorii. Stewia nie powoduje próchnicy zębów, a dodatkowo hamuje łaknienie i apetyt na słodycze. Ma zerowy indeks glikemiczny, więc może być stosowana przez diabetyków. Stewia jako słodzik dostępna jest pod wieloma postaciami. Może mieć formę proszku, płynu, sproszkowanych liści, do słodzenia można też używać świeżych listków. Minusem tego słodzika jest specyficzny smak, podobny nieco do lukrecji, do którego nie wszyscy chcą się przekonać. Niewątpliwą zaletą jest natomiast to, że stewię bez problemu wyhodujemy na domowym parapecie.



MIÓD - jest nieco mniej kaloryczny niż cukier, a do tego zawiera wiele cennych substancji odżywczych. Ma niższy indeks glikemiczny od białego cukru, działa bakteriobójczo i odtruwająco. Chociaż miód zdecydowanie wygrywa w starciu z cukrem, to raczej nie jest polecany jako słodzik dla osób, które chcą zgubić zbędne kilogramy. Jest natomiast świetną alternatywą dla tych, którzy wykazują dużą aktywność fizyczną, ponieważ dodaje energii, poprawia wytrzymałość, niweluje objawy zmęczenia. Aby nie zniszczyć cennych właściwości miodu, nie należy dodawać go do gorących potraw czy do jedzenia, które będzie podlegało obróbce termicznej.

miód zamiast cukru


DAKTYLE - to owoce pochodzące z palmy daktylowej, nazywane czasem "chlebem życia". Daktyle są bardzo słodkie i sycące, a do tego zawierają wiele cennych substancji odżywczych. Bogate są w błonnik, dzięki czemu usprawniają procesy trawienne i zapobiegają zaparciom. Poprawiają kondycję skóry, włosów i paznokci, wzmacniają kości oraz zęby, wspomagają układ nerwowy. Daktyle mają prawie 2 razy mniej kalorii niż cukier, jednak ze względu na dosyć wysoki indeks glikemiczny, nie są polecane diabetykom. Chociaż nie są najlepszym rodzajem słodzika dla osób odchudzających się, to warto czasem po nie sięgnąć, ze względu na cenne właściwości. Daktyle można spożywać samodzielnie jako słodką przekąskę, można je dodawać do deserów, ciast, ciasteczek lub można z nich przygotować syrop lub mus i wykorzystywać jako typowy słodzik.

zamiennik cukru daktyle


KAROB - zwany chlebkiem świętojańskim to naturalny słodzik uzyskiwany ze strączków rosnących na drzewie karobowym. Ma postać proszku i bardzo przypomina kakao. Bogaty jest w wapń, sole mineralne i witaminy, dlatego stanowi ciekawą alternatywę dla białego cukru i kakao. Karob wspomaga leczenie osteoporozy i niedokrwistości, zapobiega biegunkom, pomaga leczyć infekcje górnych dróg oddechowych. Ma prawie o połowę mniej kalorii niż biały cukier. Świetnie nadaje się do przyrządzania czekoladowych ciast, deserów i napojów. 

źródło


Ciekawa jestem czy używacie tych zamienników cukru, a jeśli tak to który jest Waszym ulubieńcem? Ja najczęściej stosuję ksylitol i daktyle, te drugie szczególnie do przyrządzania deserów dla dziecka.

Poniżej umieszczam kilka linków do przepisów na desery z użyciem zdrowych słodzików:


Aby być na bieżąco polub blog na FB:

Dziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.