BEZPIECZNE ZAKUPY PRZEZ INTERNET - NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ ABY NIE ZOSTAĆ OSZUKANYM?

bezpieczne zakupy przez internet


Nie wiem jak Wy, ale ja większość zakupów robię przez internet. Oczywiście nie mówię tu o artykułach pierwszej potrzeby czy codziennej spożywce, ale kosmetyki, ubrania i rzeczy do domu zamawiam niemal wyłącznie online. Prawie wszystkie sprzęty agd i rtv, meble oraz dekoracje nabyłam w sklepach internetowych. Wiem, że niektórym szczególnie ze starszego pokolenia trudno jest zrozumieć jak można coś kupić nie widząc tego na żywo, ale dla mnie zakupy w sieci  mają same plusy. Po pierwsze jest taniej, po drugie nie muszę marnować czasu i sił na bieganie po sklepach, po trzecie jeśli po zakupie stwierdzę, że coś nie jest mi jednak potrzebne lub jest słabe jakościowo, to w ciągu 14 dni mogę to zwrócić. Niestety w sklepach stacjonarnych nie zawsze mamy taką możliwość i często zamiast zwrotu, możemy jedynie towar wymienić na inny.

Wiele osób boi się zakupów online, szczególnie jeśli chodzi o rzeczy naprawdę wartościowe. Nie raz słyszałam "Zostaniesz oszukana na tym Allegro i jak odzyskasz pieniądze?" Przez ostatnie kilka lat kupiłam na tej platformie dziesiątki przedmiotów i chociaż wiem, że oszustwa na Allegro się zdarzają, to mnie to nigdy nie spotkało. Zakupy przez internet uważam za naprawdę bezpieczne, ale żeby takie były, trzeba przestrzegać kilku ważnych zasad.

Po pierwsze: bezpieczny komputer

Aby zakupy w sieci nie skończyły się przykrą niespodzianką trzeba zadbać o bezpieczny komputer. Podstawa to dobry antywirus oraz aktualne i oryginalne oprogramowanie. Żeby nie zainfekować komputera czymś paskudnym unikajcie wchodzenia na podejrzane strony, nie otwierajcie nieznanych załączników i nie instalujcie programów pochodzących z nieznanych źródeł. Bądźcie też ostrożni korzystając z publicznych i niezabezpieczonych sieci Wi-Fi.

Po drugie: znane i sprawdzone sklepy internetowe

Każdego dnia powstają setki nowych sklepów internetowych. Często kuszą one dobrymi cenami i darmową wysyłką. Niestety jeśli nie znajdziemy na ich temat opinii ciężko będzie stwierdzić, czy dany sklep nie jest fałszywy. Nie będziemy mieli pewności czy otrzymamy zamówiony towar i czy nasze dane osobowe lub dane karty kredytowej nie zostaną skradzione. Osobiście unikam nowych i niesprawdzonych esklepów, a zakupy robię tylko w tych znanych, najczęściej na Allegro. Nawet jeśli zostanę oszukana na Allegro, to wiem co zrobić. Portal stworzył Program Ochrony Kupujących, dzięki któremu w razie jakichkolwiek problemów z zakupami w ciągu tygodnia od zatwierdzenia zgłoszenia otrzymam rekompensatę. Wystarczy wypełnić wniosek dostępny na stronie, aby odzyskać 100% wartości zakupionego przedmiotu, nawet do 10 tysięcy złotych. Jeśli więc zostaniesz oszukany na Allegro, nie otrzymasz zakupionego towaru lub będzie on niezgodny z opisem, to nie masz się czym martwić, ponieważ jesteś chroniony. 

Po trzecie: nie udostępniaj danych osobowych

Dokonując zakupów przez internet musisz podać niektóre dane osobowe takie jak imię, nazwisko, adres, email czy numer telefonu. Sklep internetowy nie może za to wymagać od ciebie podania PESELu, numeru dowodu, imion rodziców czy haseł do poczty lub kont bankowych. Jeśli na stronie sklepu pojawią się takie żądania, natychmiast zrezygnuj z zakupów.

Po czwarte: cena i możliwość płatności przy odbiorze

Wiadomo, że w internetowych sklepach można trafić na świetne okazje cenowe. Jeśli jednak cena interesującego nas przedmiotu jest podejrzanie niska, nawet kilkukrotnie niższa niż w konkurencyjnych sklepach, a do tego nie ma możliwości zapłacenia za towar przy odbiorze, to lepiej zrezygnuj z zakupu. To mocno pachnie oszustwem i pomimo zachęcającej ceny ja bym nie ryzykowała. 

Po piąte: zachowaj korespondencję ze sprzedawcą i dane sklepu

Jeśli robisz zakupy w sklepie internetowym, szczególnie nowym lub mało znanym, to zachowaj dane sklepu i wszystkie maile od sprzedawcy, do czasu otrzymania towaru i upewnienia się, że wszystko jest w porządku. Jeśli nie otrzymasz towaru, za który zapłaciłeś lub będzie on niezgodny z opisem to sprawę możesz zgłosić do Rzecznika Praw Konsumenta, Europejskiego Centrum Konsumenta lub na Policję. Warto wtedy mieć dowód zakupu, dane sklepu i wydrukowaną korespondencję ze sprzedawcą. 

Ze swojej strony zalecam Ci rozwagę i zakupy na sprawdzonych stronach, a na pewno nic złego Cię nie spotka. Jeśli jednak zostaniesz oszukany na Allegro i chcesz odzyskać pieniądze to zajrzyj do tego poradnika.


Aby być na bieżąco polub blog na FB:Dziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.