JAK ODNOWIĆ STARY DREWNIANY STÓŁ? RENOWACJA KROK PO KROKU

jak odnowić meble kuchenne


Jeśli rozejrzycie się po mieszkaniach, strychach lub komórkach Waszych rodziców lub dziadków, to na pewno znajdziecie kilka ciekawych egzemplarzy starych i zniszczonych mebli. Wystarczy odrobina chęci oraz minimalny wkład finansowy, aby dać im drugie życie i przywrócić je do dawnej świetności. Renowacja zapomnianych i porzuconych mebli nie jest trudna. Praktycznie z niczego możemy zrobić niepowtarzalny mebel, który doda uroku każdemu wnętrzu. 


Idąc tym tropem przekopałam strych rodzinnego domu i znalazłam tam kilka naprawdę niezłych perełek. Na początek postanowiłam odnowić drewniany, ponad 50-cio letni stół. Tego typu meble możemy odnawiać na dwa sposoby: nakładając lakierobejcę, olej lub wosk w zbliżonym kolorze, dzięki czemu stół zostanie po prostu odświeżony lub malując przedmiot przy użyciu specjalnych farb na całkowicie odmienny kolor, dzięki czemu stół uzyska zupełnie nowy wygląd. W jednym i drugim przypadku kolejność prac jest taka sama, inny jest tylko rodzaj wykończenia. 

Ponieważ mój stół był bardzo zniszczony i miał wiele ubytków (prawdopodobnie był wykorzystywany podczas budowy domu, bo znajdowało się na nim wiele zaprawy cementowej i nacięć) to przywrócenie go do oryginalnego wyglądu raczej nie wchodziło w grę. Mebel wymagał użycia specjalnej szpachli do drewna i gdybym nałożyła półprzezroczystą lakierobejcę to miejsca napraw byłyby widoczne. Postanowiłam całkowicie odmienić jego wygląd i przy pomocy farb pomalować go na biało. Efekt przeszedł moje najśmielsze oczekiwania i już nie mogę się doczekać, kiedy ustawię go w kuchni rodzinnego domu. 

Do renowacji użyłam farby Syntilor Kuchnia OdNowa, która jest bardzo odporna i trwała, dlatego idealnie nadaje się do malowania powierzchni narażonych na dosyć intensywne użytkowanie jak stół kuchenny. Dodatkową zaletą farby jest to, że pomiędzy kolejnymi warstwami wystarczy zrobić tylko 2 godziny przerwy, więc renowację mebla jesteśmy w stanie zrobić w jeden dzień. 
Renowacja stołu krok po kroku

1) Blat stołu oczyściłam z resztek zaprawy murarskiej i wygładziłam go przy użyciu szlifierki najpierw papierem o ziarnistości 80, a potem 180. Ponieważ ta część mebla była mocno zniszczona, to musiałam się napracować, aby zniwelować nierówności i uszkodzenia

2) Ręcznie przy użyciu papieru 180 zmatowiłam tłoczone nogi i szufladę. Ponieważ do odnowy chciałam użyć całkowicie kryjącej farby, nie było potrzeby zdzierania starej lakierobejcy

3) Stół przetarłam wilgotną ściereczką aby usunąć pył po szlifowaniu, a następnie zaszpachlowałam wszelkie ubytki4) Po wyschnięciu szpachli miejsca szpachlowania wygładziłam papierem o ziarnistości 180 i jeszcze raz przetarłam stół wilgotną ściereczką

5) Przy użyciu małego wałka pomalowałam blat białą farbą Syntilor Kuchnia OdNowa. Nogi i szufladę malowałam pędzlem. Aby ładnie i równomiernie pokryć blat wystarczyły 2 warstwy farby, na tłoczone nogi naniosłam 3 warstwy - każda warstwa w 2 godzinnych odstępach.
6) Aby stół uzyskał matowy wygląd i był jeszcze bardziej odporny na odpryski, na koniec nałożyłam warstwę matowego bezbarwnego lakieru Syntilor Kuchnia OdNowa. Tak prezentuje się stolik przed i po odnowie. Na razie schnie sobie jeszcze na strychu, do czasu aż zwerbuję kogoś aby mi go zniósł na dół. Stare meble są piękne, ale ponieważ wykonane są z drewna, a nie tak jak dzisiejsze przedmioty z płyty, to są naprawdę ciężkie. Sama z trudnością go przesuwam, a żeby znieść go dwa poziomy niżej potrzebuję przynajmniej dwóch silnych mężczyzn :)


czym malować stare meble

Dziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.