JAK WYGLĄDA BADANIE KRZYWEJ CUKROWEJ W CIĄŻY

cukrzyca ciężarnych badanie poziomu cukru we krwi


Oznaczenie poziomu cukru  we krwi, czyli tak zwanej krzywej cukrowej to jedno z ważniejszych badań, które wykonywane jest u każdej ciężarnej kobiety. Ma ono na celu rozpoznanie cukrzycy ciężarnych, która dotyka około 3-5 % przyszłych mam. Schorzenie jest dosyć niebezpieczne i może prowadzić do poważnych zagrożeń zarówno dla kobiety jak i dla dziecka. Z tego względu już na pierwszych wizytach lekarskich związanych z prowadzeniem ciąży, określana jest grupa ryzyka wystąpienia tej choroby u danej osoby. Jeśli ryzyko jest duże podejmowane są odpowiednie kroki, a przyszła mama kierowana jest na badanie krzywej cukrowej już na początku ciąży. Jeśli ryzyko jest umiarkowane lub niewielkie oznaczenie poziomu cukru we krwi wykonywane jest pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży. 

Cukrzyca ciążowa - kto najbardziej narażony jest na jej występowanie?

U części kobiet ze zdiagnozowaną cukrzycą ciążową choroba rozwinęła się jeszcze przed poczęciem dziecka, ale ze względu na bezobjawowy przebieg nie została ona wcześniej rozpoznana. W większości schorzenie dotyka jednak kobiety już w trakcie ciąży, a przyczynić się do tego mogą:
- wiek powyżej 35 lat,
- nadmierna waga ciała,
- wysokie ciśnienie krwi,
- zespół policystycznych jajników,
- występowanie cukrzycy w rodzinie,
- cukrzyca ciężarnych towarzysząca poprzednim ciążom,

Objawy cukrzycy ciężarnych

Objawy cukrzycy ciężarnych są podobne do objawów normalnej cukrzycy. Chore osoby mogą odczuwać wzmożone pragnienie, chęć częstego oddawania moczu, świąd skóry, niekontrolowane napady głodu, osłabienie. Część tych objawów jest typowa dla ciąży i ciężko powiązać je ze zbyt wysokim poziomem cukru we krwi. Jeśli jednak któryś z tych symptomów Cię zaniepokoi, a do tego zauważysz spadek wagi lub jej przyrost nieadekwatny do wieku ciążowego, to warto zgłosić ten fakt lekarzowi prowadzącemu. 

Jak wygląda badanie krzywej cukrowej?

Oznaczenie krzywej cukrowej nie wymaga jakiś szczególnych przygotowań. W sieci krąży masę mitów odnośnie tego jak trudne i nieprzyjemne jest to badanie. W rzeczywistości to nic strasznego, a test może być nieprzyjemny jedynie dla osób, które nie lubią słodkiego. 

Pierwsze badanie krwi wykonywane jest na czczo i aby nie dopuścić do przekłamań, nie należy nic jeść ani pić (poza niesmakową wodą mineralną) na 8-12 godzin przed planowanym badaniem. Kolejnie ciężarna wypija 75 g glukozy rozpuszczonej w szklance wody, a następne pobranie krwi wykonywane jest po godzinie i po dwóch godzinach. Przez cały czas trwania badania, czyli około 2 godzin, musimy siedzieć w poczekalni. Nie wolno nam jeść ani pić, zabroniona jest też wszelka aktywność fizyczna, która może zafałszować wynik. Jedyne co nam wolno to siedzieć i czekać, dlatego warto zabrać ze sobą jakąś książkę lub czasopismo. 

Wyniki krzywej cukrowej

Aby prawidłowo zinterpretować oznaczenie krzywej cukrowej pod uwagę bierze się wyniki na czczo i po wypiciu glukozy. Prawidłowy poziom glukozy na czczo powinien wynosić >99 mg/dl; po godzinie >180 mg/dl, a po dwóch godzinach >140 mg/dl. Jeśli wyniki nie plasują się w tych przedziałach istnieje ryzyko wystąpienia nietolerancji węglowodanów i rozwoju cukrzycy. 

Co robić gdy krzywa cukrowa jest nieprawidłowa?

Jeśli wyniki badania są nieprawidłowe należy skonsultować się z diabetologiem i dobrać odpowiednią dietę bogatą w białko. Konieczna jest też samodzielna kontrola poziomu cukru przy pomocy glukometru i testów paskowych, trzeba również pamiętać o umiarkowanej aktywności fizycznej, która pozytywnie wpływa na spadek poziomu glukozy we krwi.
Aby być na bieżąco polub blog na FB: 

Dziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.