JAKIE FORMALNOŚCI NALEŻY ZAŁATWIĆ PRZED ROZPOCZĘCIEM BUDOWY DOMU I ILE TO KOSZTUJE?

koszty pozwoleń i dokumentów przed budową domu


Budowa domu to proces wieloetapowy i zanim pojawią się pierwsze mury, musimy załatwić szereg niezbędnych formalności. Zanim wbijemy przysłowiową łopatę w ziemię powinniśmy zgromadzić niezbędne dokumenty i dopiero wtedy starać się o pozwolenie na budowę, które jest ostatnim krokiem przed rozpoczęciem realizacji naszego marzenia.


Formalności przed budową domuWypis z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego


O tym na co zwrócić uwagę przed zakupem działki budowlanej pisałam TUTAJ. Jeśli więc jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami gruntu, to następnym krokiem jest wycieczka do Urzędu Gminy lub Urzędu Miasta w celu uzyskania wypisu i wyrysu z MPZP. Jest to bardzo ważny dokument, który określa praktycznie wszystko, co związane jest z budową naszego domu. Znajdziemy w nim informacje o przeznaczeniu działki, dopuszczalnej kubaturze i wysokości budynku, linii zabudowy czy kształcie dachu. Z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego warto zapoznać się jeszcze przed zakupem działki, gdyż może się okazać, że budowa naszego wymarzonego domku w danym miejscu będzie niemożliwa. Niektóre Gminy mają bardzo restrykcyjne wytyczne i narzucają inwestorom np. kolor dachówki, ilość dopuszczalnych kondygnacji, a nawet kolor elewacji. Na wypis i wyrys z MPZP czeka się zazwyczaj od 7 dni do miesiąca. Składając wniosek o dokumenty należy uiścić opłatę skarbową, która dla wypisu do 5 stron wynosi 30 zł, powyżej 5 stron 50 zł, zaś dla wyrysu 20 zł za każdą stronę, ale nie więcej niż 200 zł. Ja za te dokumenty zapłaciłam 70 zł i otrzymałam je następnego dnia roboczego. 

Jeżeli działka nie jest objęta MPZP to musimy wystąpić o wydanie Warunków Zabudowy (WZ). Niestety to nieco komplikuje sytuację i wydłuża czas oczekiwania na dokument. Starając się o Warunki Zabudowy musimy złożyć w Urzędzie Gminy lub Urzędzie Miasta wniosek oraz szereg różnych dokumentów. O to jakie dokumenty będą Wam potrzebne najlepiej zapytać u źródła, czyli bezpośrednio w Urzędzie. Na WZ czeka się od 2 do nawet 6 miesięcy. Jeśli decyzja o Warunkach Zabudowy dotyczy budownictwa mieszkaniowego, to wtedy wydawana jest bezpłatnie. 

Mapa do celów projektowych

Kolejnym ważnym dokumentem niezbędnym do uzyskania pozwolenia na budowę jest mapa do celów projektowych, którą przygotuje dla nas geodeta. Powstaje ona na podstawie mapy zasadniczej i zawiera m. in. aktualizację stanu działki, orientację względem stron świata, usytuowanie poszczególnych elementów zabudowy, dane inwestycji i inwestora. Mapa do celów projektowych, w zależności od rejonu, kosztuje od ok 500 do 1000 zł. Czeka się na nią od 2 tygodni do 2 miesięcy. Ja za mapę do celów projektowych zapłaciłam 550 zł. 

Warunki przyłączenia mediów

O formalnościach związanych z przyłączeniem prądu, wody, kanalizacji czy gazu warto pomyśleć już na samym początku. W tym celu musimy udać się do lokalnego dostawcy mediów, aby uzyskać warunki przyłączenia. Określają one jak powinno być wykonane przyłącze oraz jakie ma mieć parametry.  Opłaty za wydanie warunków i samo przyłącze może się znacznie różnić w zależności od wybranego dostawcy i rejonu, trudno więc tu podać konkretną kwotę. Na docelowe przyłącze czeka się od kilku do kilkunastu miesięcy.

Projekt architektoniczny

Następnym krokiem jest wybór projektu domu. Możemy zdecydować się na projekt gotowy, z którym udajemy się do architekta w celu adaptacji lub postawić na projekt indywidualny, który będzie skrojony dokładnie według naszych potrzeb i oczekiwań. Jeśli zależy nam na czasie to adaptacja projektu gotowego na pewno przebiegnie szybciej, jeśli jednak żaden gotowiec nie trafia w nasz gust w 100% to lepiej zlecić wykonanie projektu indywidualnego architektowi, któremu zajmie to około 2-3 miesięcy. Koszt projektu gotowego i jego adaptacja wynosi około 4-5 tysięcy (bez większych zmian), koszt projektu indywidualnego z zależności od wielkości domu, stopnia skomplikowania i rejonu - od około 5 tysięcy do nawet 20 tysięcy. Ja zdecydowałam się na projekt indywidualny, który właśnie się rysuje i będzie mnie kosztował pomiędzy 5 a 6 tysięcy zł. 

Pozwolenie na budowę

Ostatnim krokiem strony formalnej jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Aby je otrzymać musimy złożyć wniosek w starostwie powiatowym, na terenie którego znajduje się działka przeznaczona pod inwestycję. Do wniosku załączamy 4 egzemplarze projektu budowlanego, zaświadczenie, że projektant ma stosowane uprawnienia i oświadczenie inwestora o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Wydanie pozwolenia na budowę dla budownictwa mieszkaniowego zwolnione jest z opłaty skarbowej. Jeżeli złożone przez nas dokumenty są kompletne i nie ma w nich błędów, to na wydanie pozwolenia poczekamy od miesiąca do dwóch (urząd na wydanie pozwolenia ma maksymalnie 65 dni). Pozwolenie na budowę staje się prawomocne po 14 dniach od wydania i dopiero po tym czasie możemy rozpoczynać budowę naszego wymarzonego domku. 


Obecnie jestem na etapie załatwiania niezbędnej papierologii i odbyłam już pierwsze spotkanie z projektantem. Mam nadzieję, że nasza współpraca będzie owocna i szybko uda nam się ogarnąć temat. Bardzo bym chciała rozpocząć budowę na jesieni, ale wszystko zależy od tego jak sprawnie uda nam się załatwić wszelkie dokumenty i formalności. Niestety na pracę urzędów nie mam wpływu, ale po cichu liczę na to, że nie będzie większych problemów i przestojów. 

Aby być na bieżąco polub blog na FB:

Dziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.