3 PROSTE, INTUICYJNE I DARMOWE PROGRAMY DO PROJEKTOWANIA WNĘTRZUrządzanie wnętrz to najprzyjemniejszy etap podczas budowy domu czy remontu mieszkania. Nie ma jednak co ukrywać, że ogrom decyzji, które musimy podjąć często przyprawia o zawrót głowy. Pojawia się stres, zmęczenie i ostatecznie mamy wszystkiego dość. Prawda wygląda bowiem tak, że nie każdy lubi spędzać długie godziny na przeglądaniu inspiracji i szukaniu odpowiednich mebli oraz dekoracji. Jeśli zaliczasz się do takich osób, to najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy profesjonalengo projektanta, który najcięższą pracę wykona za ciebie. Jeżeli jednak z urządzaniem domu chcesz zmierzyć się sam, to warto wspomóc się jednym z darmowych programów do projektowania. Przy jego pomocy będziesz w stanie dobrać najlepszy rozstaw oraz wymiary mebli, zaplanować dodatki i kolorystykę. Co prawda wizualizacje nie są tak realistyczne, jak te z programów dla profesjonalistów, ale i tak stanowią nieocenioną pomoc podczas planowania wyglądu wnętrz. 


W internecie znajdziemy dziesiątki darmowych programów do projektowania. Niektóre są bardzo proste w obsłudze, inne wymagają kilku godzin nauki. Przetestowałam wiele z nich, jednak do gustu najbardziej przypadły mi te nieskomplikowane, które mimo że mają spore ograniczenia, to i tak doskonale spełniają swoją rolę. Poniżej przedstawiam 3 programy, z których sama korzystam i które polecam także i Wam. 

KAZAPLAN

Program umożliwia rozplanowanie układu ścian, drzwi i okien, a także umeblowanie wnętrz w sprzęty dostępne w bibliotece. Co prawda wybór jest dosyć ograniczony, ale plusem jest to, że możemy wprowadzać dowolne rozmiary mebli, dzięki czemu sprawdzimy czy wypatrzona przez nas w sklepie kanapa lub stół zmieszczą się w pokoju i będą wyglądały proporcjonalnie. Przy użyciu tego programu narysowałam wstępny projekt swojego domu, łącznie z rozkładem otworów drzwiowych i okiennych. Dzięki KazaPlan mogłam sprawdzić czy pomieszczenia będą ustawne i nic nie będzie ze sobą kolidowało.IKEA HOME PLANNER

Bardzo popularny, intuicyjny i łatwy w obsłudze program, który pozwala zaprojektować wnętrza w oparciu o asortyment dostępny w sklepach Ikea. Jego dużym atutem jest możliwość wyceny użytych mebli i dodatków. Za pomocą tego programu możemy zaplanować kuchnię, łazienkę, biuro czy salon. Minusem jest brak możliwości wykonania wizualizacji, dostępny jest jedynie podgląd 3d.SWEET HOME 3D

W odróżnieniu od 2 pozostałych, program ten należy ściągnąć i zainstalować na swom komputerze. Umożliwia on wykonanie aranżacji kilku pomieszczeń jednocześnie, możemy też dowolnie modyfikowac wymiary mebli czy umiejscowienie obiektów. Dużym udogodnieniem jest możliwość wczytania gotowego rzutu mieszkania lub domu, dzięki czemu nie musimy tworzyć pomieszczeń od podstaw. Urządzone wnętrza możemy podglądać w 3D lub możemy włączyć wirtualny spacer.


Darmowe programy do projektowania chociaż bardzo pomocne nie są zbyt realistyczne, dlatego urządzając dom lub mieszkanie warto przygotować dodatkowo tablicę inspiracji, która umożliwi nam szczegółowy wybór odpowiednich dodatków, dekoracji i kolorystyki. O tym jak przygotować taką tablice przeczytacie we wpisie MOODBORD - CO TO JEST I DLACZEGO WARTO GO STWORZYĆ URZĄDZAJĄC DOM LUB MIESZKANIE?
Dziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.