NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY W CODZIENNEJ PIELĘGNACJI CERY


Odpowiednio pielęgnowana skóra odwdzięczy się młodym i promiennym wyglądem przez długie lata. Jednak często całkiem nieświadomie popełniamy błędy, które skutkują szybszym starzeniem się cery. Początkowo jest ona szara i zmęczona, potem traci jędrność oraz elastyczność, a na końcu pojawiają się liczne zmarszczki, z którymi nie sposób już sobie poradzić. Czego zatem unikać i na co zwrócić szczególną uwagę podczas codziennej pielęgnacji?

Brak demakijażu i spanie w makijażu

Z pewnością niejednej z Was zdarzyło się zasnąć w makijażu lub nie oczyścić cery po całym dniu. Jest to jeden z najcięższych grzechów wobec Waszej skóry, który zaburza procesy odnowy komórkowej. W nocy zachodzą bardzo ważne procesy naprawcze, jednak warstwa makijażu, potu, sebum czy kurzu w znacznym stopniu je blokuje. W efekcie cera staje się szara i zmęczona, a jej starzenie przebiega o wiele szybciej. Dodatkowo ujścia gruczołów łojowych ulegają zablokowaniu, a na skórze pojawiają się zaskórniki oraz krostki. Warto zatem poświęcić 2 minuty i dokładnie oczyścić skórę przed snem.

Mycie twarzy agresywnymi środkami typu mydło

Do mycia twarzy należy stosować łagodne kosmetyki, dobrane do naszego typu cery. Oczyszczanie skóry tradycyjnym mydłem czy żelem pod prysznic zaburza jej naturalne pH i niszczy barierę ochronną. W efekcie cera może stać się sucha i wrażliwa oraz reagować alergią na inne kosmetyki. Skóra może też zachowywać się w całkowicie odmienny sposób, może zacząć wydzielać duże ilości sebum, chcąc w ten sposób obronić się przed nadmierną suchością i agresywnymi środkami. W efekcie zaczyna się przetłuszczać i świecić.

Brak ochrony UV lub stosowanie kosmetyków z filtrami tylko latem

Używanie kosmetyków z filtrami UV przez cały rok to podstawa pielęgnacji przeciwstarzeniowej. Nawet najlepsze kremy nie opóźnią procesów starzenia jeśli zapomnimy o regularnym nakładaniu filtrów. Szacuje się, że około 80% oznak fotostarzenia spowodowane jest przez promienie słoneczne. Warto zatem zainwestować w porządny krem ochronny i stosować go codziennie przez cały rok, nawet w zimie. Trzeba też pamiętać o powtarzaniu aplikacji co 2-4 h jeśli spędzacie czas "na słońcu". Więcej o promieniach UV, ich wpływie na skórę oraz kosmetykach z filtrami przeczytacie TUTAJUżywanie tego samego kosmetyku przez lata

Czasem jeśli dany kosmetyk pielęgnacyjny bardzo nam przypasuje, nie chcemy szukać niczego nowego i stosujemy go przez lata. Sama niejednokrotnie przyłapałam się na tym, że po raz 3 czy 4 sięgałam po ten sam słoiczek kremu. Niestety skóra ma to do siebie, że po pewnym czasie przyzwyczaja się do substancji, których jej dostarczamy i przestaje na nie reagować. W efekcie kosmetyk stosowany przez długi czas po prostu nie działa jak należy i nie przynosi cerze należytych korzyści. Najlepiej po zużyciu dwóch opakowań kremu sięgnąć po inny produkt, przy czym po kilku miesiącach możemy znowu wrócić do naszego ulubieńca.

Zbyt częsta zmiana kosmetyków, szczególnie w przypadku cery wrażliwej

Niektóre z nas lubią próbować nowości i co chwilę eksperymentują z kolejnym kosmetykiem. Niestety w pielęgnacji tak samo jak i we wszystkim wskazany jest umiar. Zbyt częsta zmiana preparatów, szczególnie tych bardzo aktywnych i zaawansowanych może spowodować nadreaktywność skóry. Skutkuje to podrażnieniem i może prowadzić nawet do silnej alergii.

Stosowanie pod oczy kremu do twarzy

Skóra wokół oczu jest cienka i delikatna, a do tego niemal zupełnie pozbawiona gruczołów łojowych. W efekcie łatwiej ulega podrażnieniom i starzeje się o wiele szybciej niż reszta twarzy. Z tego względu do pielęgnacji skóry okolic oczu trzeba używać odrębnych kosmetyków, które mają inny skład niż kremy do twarzy. Zazwyczaj nie są one tak "ciężkie" (tłuste kremy stosowane pod oczy mogą powodować obrzęki i cienie) i zawierają wyższe stężenia składników aktywnych. Więcej o prawidłowej pielęgnacji skóry okolic oczu przeczytacie TUTAJ.

Używanie kosmetyków nieodpowiednio dobranych do wieku i typu skóry

Źle dobrane kosmetyki mogą wyrządzić skórze dużą krzywdę. Mogą powodować podrażnienie i przesuszenie lub nadmierne przetłuszczanie i wysyp zaskórników. Przed zakupem preparatów trzeba więc dokładnie przyjrzeć się swojej cerze i odpowiedzieć sobie na pytanie, czego nasza skóra w danym momencie potrzebuje. Potrzeby cery nieustannie się zmieniają w zależności od wieku, pory roku, stylu życia czy diety. Na przykład w lecie moja skóra jest raczej mieszana z tendencją do przetłuszczania, zaś w zimie podchodzi już raczej pod suchą i to właśnie do tych okresowych zmian staram się dobierać odpowiednie kosmetyki.

Mam nadzieję, że porady się Wam przydadzą i pozwolą wyeliminować ewentualne błędy w codziennej pielęgnacji.

Aby być na bieżąco polub blog na FB:

Dziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.